تبلیغات
فعالیت های پرورشی دبیرستان خوارزمی ناحیه 5 اصفهان - میلاد حضرت مسیح(ع) و كریسمس


Admin Logo
themebox Logo
تاریخ:شنبه 3 دی 1390-12:36 ب.ظ

میلاد حضرت مسیح(ع) و كریسمس

دردوران باستان ، درسراسر اروپا، جشن‌های رومی ها، اقوام ژرمن یا اقوام سلت نوید دهنده آغاز فصل زمستان بودند. سپس ، با ظهور مسیحیت ، به مناسبت میلاد حضرت مسیح در شب 24 دسامبر این مراسم تحت عنوان نوئل ، كریسمس و یا نویداد جشن گرفته می‌شودبه این ترتیب رسوم مذهبی جایگزین سنت های قومی می گردد. درخلال قرن ها، رسوم مذهبی و قومی با یكدیگر می آمیزند و جشن نوئل یا كریسمس به یك جشن مذهبی و جمعی تبدیل می گردد، یك جشن خانوادگی كه هر كشور آن را براساس سنت های خود برگزار می كند.

مراسم نوئل در قرون وسطی
سنت درخت نوئل یك سنت به جا مانده از اقوام سلت است . دروییدها كه راهبان این قوم محسوب می شدند هنگام برگزاری جشن آغاز فصل زمستان درختان كاج را با سبب های طلایی وشمع های روشن تزیین می كردند.
در قرون وسطی درخت كاج لقب درخت زندگی یافت ، زیراهمواره سرسبز است . درعین حال درخت كاج نماد زندگی و روشنایی بود.

در دوران قرون وسطی ، سن نیكلاس ، حامی كودكان وظیفه توزیع هدایای نوئل را به عهده داشت . وی از بام خانه ای به بام خانه ای دیگر می رفت و از راه لوله بخاری وارد خانه ها می شد و جوراب های كودكان كه بر لبه شومینه دیواری آویزان بودند را پر از هدایا و شیرینی جات می كرد.
تا قرن نوزدهم مقدار و تنوع هدایا به مراتب كمتر از امروز بود و شامل طبل ، فلوت ، اسباب بازی های چوبی و عروسك می شد. گاهی یك دست لباس یا حتی یك روبان سر هدیه داده می شد.
درهرحال هر وسیله تازه ای نشانه آغاز سال نو بود.
در كشورهای اسكاندیناوی ، هیزم نوئل نیز جزو سنت ها محسوب می شد.
براساس یك افسانه قدیمی ، مردم این منطقه در شب نوئل یك قطعه هیزم بزرگ را به خانه می آوردند و پس از ابرازامیدواری برای خوشبختی ، سلامتی و رفاه ، این هیزم را آتش می زدند تا مشكلات و گرفتاری ها باسوزاندن این هیزم ازبین بروند.

مراسم نوئل در عصر حاضر

درخت كاج نوئل به شیوه ای كه امروز شناخته شده از ایالت آلزاس فرانسه در قرن چهاردهم ریشه گرفته است . اكنون این درخت را در داخل خانه نصب می كنند و در شب 24 دسامبر آن را تزیین می كنند. این سنت پس از سال 1870 میلادی در فرانسه رواج یافت .
نخستین درخت های كاج در آن دوره با سیب های سرخ ، گل ، روبان ها و شمع تزیین می گردیدند. از قرن نوزدهم ، سنت تزیین درخت كاج در كشورهای شمالی و اروپایی و كانادا و ایالات متحده رایج می شود.
اما بابا نوئل یا سانتا كلاوس در سال 1822 در آمریكا و در نوشته های دكتر مور كه داستان های كودكان را می نوشت ،متولد گردید. به این ترتیب ، بابا نوئل جایگزین سن نیكلاس می شود.
امروز افسانه بابا نوئل كه ریشه در قرن ها رسوم و باورها دارد به شكل یك مرد كوچك اندام چاق و خوش رو با ریش سفید ، لباس قرمز و چكمه های مشكی درآمده است . وی سوار بر سورتمه ای كه گوزن ها آن رامی كشند سراسر اروپا، آمریكا، كانادا و اقیانوسیه را درمی نوردد و هدایای كودكان را توزیع می كند.
درنخستین دهه هزاره سوم بابا نوئل مدرن تر می شود. امروز می توان وی را در تلویزیون مشاهده كرد،صدای او را از رادیو شنید و حتی كودكان می توانند با تماس تلفنی هدایای درخواستی خود را به او بگویند. امروز بابا نوئل دارای یك آدرس اینترنتی است و با ایمیل به كودكان پاسخ می دهد!