تبلیغات
فعالیت های پرورشی دبیرستان خوارزمی ناحیه 5 اصفهان - گفت‌و‌گو با دكتر آزاده فرحی، فوق‌تخصص جراحی پلاستیك پلك


Admin Logo
themebox Logo

                       

                         گفت‌و‌گو با دكتر آزاده فرحی، فوق‌تخصص جراحی پلاستیك پلك

 

توضیح : دکتر آزاده فرحی از متخصصان خوشنام بیجاری و از حازقان مطرح رشته خود در سطح کشور ایران می باشد که در طول سالهای خدمت صادقانه ، موجبات رضایت عموم مراجعان ، بالاخص بیماران محروم را فراهم نموده و به حمد خدا موفقیتهای چشمگیری را در سطح کشور و سطح بین المللی داشته اند.

امروزه در ایران، مانند بسیاری كشورها، جراحی‌های زیبایی طرفداران فراوانی پیدا كرده است. افراد حق طبیعی خود می‌دانند كه ظاهر زیباتری داشته باشند و بنابراین روزبه‌روز بیشتر به جراحی‌هایی كه دیگر جنبة درمانی ندارند رو می‌آورند. در میان تمام اعضای بدن، صورت برجسته‌ترین جزء است و چشم‌ها بنا به جایگاه خاصی كه در صورت دارد و نیز نقشی كه در برقراری ارتباطات میان‌فردی ایفا می‌كند، مورد توجه است. به‌علاوه، علائم پیری در اطراف چشم شامل چروك‌های اطراف، شل‌شدن و افتادگی پوست پلك و عضلات آن و نیز آویزان شدن چربی‌هایی كه در پشت پلك قرار گرفته‌اند در حاشیة چشم بیشتر خودشان را نشان می‌دهند. با افزایش سن، پوست پلك‌ها چروك و شل می‌شود، كیسه‌های پف‌آلودی در آنها ایجاد می‌شود و فرد سالمند به‌نظر می‌رسد. بنابراین با اصلاح این تغییرات می‌توان تاحدودی ظاهر فرد را جوان‌تر كرد. فرد اعتمادبه‌نفس بیشتری خواهد یافت و در روابط اجتماعی‌اش موفق‌تر خواهد بود. اما منظور از جراحی زیبایی چشم چیست؟ تا چه اندازه می‌توان انتظار داشت كه این جراحی‌ها فرد را جوان‌تر می‌كند، و با چه خطراتی همراه است؟ دكتر آزاده فرحی، متخصص چشم و فوق‌تخصص جراحی پلاستیك پلك و انحرافات چشم در بیمارستان فوق‌تخصصی چشم پزشكی نور، در گفت‌وگویی به شرح چگونگی انجام جراحی‌های زیبایی چشم و جایگاه آنها، عوارض احتمالی این‌گونه عمل‌های جراحی و شرایط داوطلبان آن می‌پردازد.

خانم دكتر، لطفاً در ابتدا بفرمایید منظور از جراحی زیبایی چشم چیست؟

جراحی‌های زیبایی چشم را در چند گروه می‌توان قرار داد. بخشی از جراحی‌های زیبایی مربوط به تصحیح انحرافات چشم است. منظور از انحراف چشم یا استرابیسم آن است كه یك چشم در خط وسط قرار می‌گیرد و چشم دیگر به سمت داخل، خارج، چپ یا راست منحرف شود. بنابراین دو چشم در یك راستا قرار نمی‌گیرند. در مبتلایان به انحراف چشم، اگر این اختلال در دوران كودكی تشخیص داده شود، قابل درمان است و بینایی كودك را می‌توان با تجویز عینك، ورزش‌های چشمی، قطرة چشمی و گاه جراحی حفظ كرد. بنابراین در كودكان كمتر از نُه سال، تصحیح انحراف چشم هم درمانی است هم زیبایی. اما در افراد بالای 18 سالِ مبتلا به انحراف چشم، در بیشتر موارد، جراحی با هدف كسب ظاهرِ زیباتر انجام می‌شود. یعنی اگر چشم تنبل شده باشد، نمی‌توان دیدِ فرد را كامل كرد. برخی افراد كه برای جراحی‌ زیبایی چشم مراجعه می‌كنند دچار كدورت سطح قرنیه‌اند. به این افراد استفاده از لنزهای رنگی را پیشنهاد می‌كنیم و گاه جراحی‌های خاص مثل پیوند قرنیه را در مواردی كه فرد نابیناست و چشم ظاهر بدی دارد و سایر روش‌ها برای اصلاح وضعیت ظاهری قابل استفاده نباشد، برای برگرداندن زیبایی به ما مراجعه می‌شود. در این گروه چشم تخلیه و چشم مصنوعی با ظاهر مطلوب جانشین می‌شود. گروه بعدی افرادی هستند كه ضعف بینایی دارند و استفاده از عینك را دوست ندارند، آنها لیزردرمانی می‌كنند یا از لنزهای داخل چشمی استفاده می‌كنند. سرانجام جراحی‌های زیبایی پلك مطرح‌اند كه بلفاروپلاستی نامیده می‌شوند.

چه افرادی بیشتر داوطلب انجام جراحی‌های زیبایی پلك هستند؟

بیشتر خانم‌های بالای 45، البته در سال‌های اخیر با مراجعة زیاد آقایان هم روبه‌رو بوده‌ایم. باید توجه داشت گاه این نوع عمل‌ها جنبة درمانی دارند. در افرادی كه به دلیل پیری و افزایش سن پلك‌ها پف‌آلود و آویزان شده‌اند و در نتیجه دیدشان محدود شده، هدف از جراحی بیشتر كامل كردن میدان دید است. گاه به دنبال ابتلا به یك بیماری زمینه‌ای مثلاً اختلال تیروئیدی ـ كم‌كاری و پركاری تیروئید ـ این وضعیت ایجاد می‌شود كه بعد از كنترل بیماری زمینه‌ای، برای برگرداندن زیبایی ظاهری فرد، جراحی پلاستیك پلك پیشنهاد می‌شود. در برخی افراد نیز به علت سوختگی یا ضربه به پلك، مشكلی برای این ناحیه ایجاد شده كه با جراحی اقدام به درمان آن می‌كنیم.

این تصور كه برای زیبا كردن چشم‌ها می‌توان آنها را جراحی كرد درست است؟

البته هدف از این عمل زیباتر و جوان‌تر كردن ظاهر چشم‌ها و پلك‌هاست. اما باید توجه داشت كه در جراحی بلفاروپلاستی، پوست‌ها و چربی‌های اضافی پلك برداشته می‌شود و این عمل نمی‌تواند چروك‌های اطراف چشم را برطرف كند یا كبودی دور چشم و حلقه‌های سیاه ناشی از مشكلات زمینه‌ای یا توارث را اصلاح كند. ‌چروك‌های بین دو ابرو و پیشانی نیز با این جراحی محو نمی‌شوند. برخی از متقاضیان جراحی زیبایی پلك احساس خوبی به ظاهر خود و درك درستی از آن ندارند. این انتظار كه با چنین جراحی‌ای می‌توان 10 تا 15 سال جوان‌تر شد، یا چهره را عوض كرد غیرواقع‌بینانه است. مشكلات روحی‌ـ‌روانی نظیر افسردگی را هم نمی‌توان با جراحی زیبایی پلك درمان كرد! گاه دختران جوان كه هیچ عیب ظاهری ندارند، به علت نارضایتی از زندگی، تقاضای جراحی زیبایی دارند كه این افراد را با مشاوره از انجام عمل منصرف می‌كنیم تا حد ممكن.

دربارة جراحی زیبایی پلك بیشتر توضیحý دهید.

در جراحی پلاستیك پلك كه عمل جراحی سرپایی است و نیازی به بیهوشی عمومی ندارد، در چین پلكی در پلك فوقانی، برش داده می‌شود و اضافة پوست یا چربی برداشته می‌شود. بعد محل برش بخیه زده می‌شود. بخیه‌ها را پنج تا شش روز بعد از عمل می‌كشیم. مدت جراحی هم 45 دقیقه تا یك ساعت است. پزشك جراح برحسب تجربه و مهارتش از تیغ جراحی، لیزر یا امواج رادیویی برای ایجاد برش استفاده می‌كند. در پلك تحتانی، در بیشتر موارد، برش در پشت پلك در طرف ملتحمه داده می‌شود و بنابراین اثری از جای عمل روی پوست باقی نمی‌ماند. عمل جراحی پلاستیك پلك چه عوارضی دارد؟

به‌هر‌حال هیچ جراحی‌ای بدون عارضه نیست. اما درصورتی‌كه جراح پلاستیك پلك با تجربة كافی در این زمینه عمل را انجام دهد، عوارض آن كمتر خواهد بود. ازجمله عوارض عمل بلفاروپلاستی، ورم و كبودی است كه معمولاً طی یك تا سه هفته برطرف می‌شود و بعد از گذشت این زمان فرد چهرة عادی‌اش را پیدا می‌كند. در افرادی كه بیماری‌های زمینه‌ای و مشكلات انعقادی دارند، احتمال خونریزی یا كبودی اطراف محل عمل بیشتر است. خونریزی خلف چشم از عوارض نادر ولی بسیار خطرناك جراحی زیبایی پلك است. احتمال این عارضه در پلك پایین بیشتر است. در این حالت خطر كاهش دید دائمی وجود دارد. بنابراین به بیماران توصیه می‌كنیم كه اگر در چند ساعت و حتی روز بعد از عمل دچار درد شدید در چشم یا افت بینایی شدند، سریعاً به پزشك مراجعه كنند تا محل جراحی باز و خون تخلیه شود. از دیگر عوارض بعد از عمل جراحی پلاستیك پلك، اصلاح كم یا زیاد افتادگی پلك است كه در این صورت می‌توان جراحی مجدد انجام داد، ولی در مواردی كه اصلاح زیاد باشد، دو پلك به هم نمی‌رسند و چشم باز می‌ماند. این وضعیت تا چند روز بعد از عمل طبیعی است و از فرد می‌خواهیم با استفاده از قطره‌های چشمی مرطوب‌كننده از چشم‌هایش مراقبت كند. ولی اگر برداشت پلك زیاد باشد، این عارضه برطرف نمی‌شود و مشكلات بعدی شامل خشكی چشم، زخم قرنیه و متعاقب آن كاهش بینایی فرد را تهدید می‌كند. ممكن است در محل ترمیم پوست جوش‌های‌ سفید‌رنگی ظاهر شود كه اغلب گذراست و برطرف می‌شود. جای بخیه در پلك فوقانی به‌طور طبیعی سه تا شش ماه بعد از عمل محو می‌شود. ولی ندرتاً ممكن است جای زخم به شكل یك خط باقی بماند،‌ مثل افراد كلوئیدساز.

چرا گاه بعد از جراحی زیبایی پلك، صورت فرد نامتقارن می‌شود؟

این از عوارض عمل زیبایی پلك است. جراح سعی می‌كند كه در آخر كار دو طرف صورت را كاملاً قرینه كند، ولی ممكن است دو طرف وضعیت یكسانی نداشته باشد و این منجر به عدم قرینگی می‌شود. این مشكل اگر خفیف باشد نیاز به اقدام خاصی ندارد، ولی اگر شدید باشد باید اصلاح شود. ممكن است جراحی زیبایی پلك به كوری بینجامد؟

همان‌طور كه اشاره كردم، خونریزی خلف پلك از عوارض خطرناك ولی نادر این جراحی است كه خوشبختانه من در طول دوران طبابتم تاكنون به چنین موردی برنخورده‌ام. این عارضه به كاهش دید و گاه حتی نابینایی منجر می‌شود. اما به‌هر‌حال قبل از جراحی، حتماً معاینة كامل چشم و بررسی شبكیه انجام می‌شود تا اگر فرد قبل از جراحی كاهش دید داشته بعد از عمل به كار جراح نسبت ندهد.

می‌توان با این عمل افتادگی ابرو را هم اصلاح كرد؟

بله، وقتی می‌گوییم جراحی زیبایی چشم، ابرو هم جزوش است. معمولاً اگر بیمار موردی داشته باشد در حین جراحی پلك افتادگی ابرو هم برطرف می‌شود. وقتی برای اصلاح پلك برش می‌دهیم، می‌توانیم همزمان ابروها را هم چند میلی‌متر بالا بكشیم. اگر بخواهیم ابروها را بیشتر بالا ببریم، به جراحی جداگانه‌ای كه اصطلاحاً لیفتینگ نامیده می‌شود نیاز است. قبلاً برای انجام لیفتینگ برش سراسری می‌دادند ولی امروزه روشی كه بیشتر متداول است ایجاد چند سوراخ در پوست، كار با‌ آندوسكوپ و بالا كشیدن ابروها با بخیه‌های مخصوص است.

كاربرد لیزر در جراحی زیبایی پلك چیست؟

ما با جراحی زیبایی پلك پف‌های اضافی را بر‌می‌داریم و یا پخش می‌كنیم، ولی چروك‌های ریز سطح پوست را باید با درم ابرژن و لیزردرمانی برطرف كرد. به‌علاوه برای ایجاد برش می‌توان به‌جای تیغ از لیزر استفاده كرد. یعنی برای برش پوست و برداشتن عضلات و چربی‌های اضافی می‌توان از لیزر استفاده كرد. البته حین استفاده از لیزر باید سطح چشم را با محافظ‌های ویژه پوشاند تا چشم آسیب نبیند. امروزه استفاده از امواج رادیویی بیشتر طرفدار دارد، زیرا خطرش كمتر است. مزیت كاربرد لیزر یا امواج رادیویی در جراحی آن است كه، همزمان با ایجاد برش، می‌توان خونریزی را هم كنترل كرد. در نتیجه خطر خونریزی حین عمل به حداقل می‌رسد. اما مطالعاتی كه اخیراً بر روی روند ترمیم زخم بعد از جراحی با استفاده از تیغ، لیزر و امواج رادیویی انجام شده نشان داده كه نتایج حاصل یكسان است.

بعد از جراحی پلاستیك پلك، احتمال برگشت به وضعیت اولیه هست؟ میزان عود به چه عواملی بستگی دارد؟

سرعت برگشت پلك و پوست به وضعیت اولیه را روند پیر شدن بافت‌های فرد مشخص می‌كند. همان‌طور كه نمی‌توانیم مانع از پیر شدن پوست شویم، نمی‌توانیم جلو پیر شدن بافت‌های زیرجلدی را هم بگیریم. ممكن است این روند در فردی سریع‌تر اتفاق بیفتد. به‌هرحال جراح نمی‌تواند بیشتر از میزانی كه در لحظة جراحی اضافه است با هدف پیشگیری در آینده بردارد. اما در دو سه سال اول بعد از عمل، اگر روند پیر شدن پوست و بافت‌های زیرپوستی طبیعی باشد، قطعاً فرد مشكلی نخواهد داشت.

ممكن است برگشت و عودِ افتادگی پلك نامتقارن باشد؟

در درصدی از بیماران، دو طرف صورت از ابتدا غیرقرینه است. هنر جراح آن است كه غیرقرینگی را قرینه كند. میزان بافتی كه برداشته می‌شود مهم نیست، وضعیت بافتی كه بر جای می‌ماند اهمیت دارد. به‌هرحال این وضعیت هم نوعی عود است و می‌توان با جراحی آن را برطرف كرد.

روند بهبود بعد از عمل چقدر طول می‌كشد؟

متقاضیان برای این عمل باید حداقل یك هفته زمان بگذارند. روز عمل و چند روز اولیه بعد از آن كبودی در اطراف چشم وجود دارد كه می‌توان با استفاده از عینك آفتابی آن را پوشاند. چهار تا پنج روز بعد از جراحی بخیه‌ها برداشته می‌شوند و شخص می‌تواند سر كار حضور داشته باشد. در افرادی كه نسبت به ظاهر خود بسیار حساس‌اند، دو تا سه هفته تا برگشتن چهرة فرد به وضعیت طبیعی زمان نیاز است.

برای پیشگیری از آویزان شدن یا پف‌آلود شدن و نیز سایر آسیب‌های پلك و اطراف چشم چه مراقبت‌هایی لازم است؟

مانند سایر موارد در پلك‌ها هم پیشگیری به مراتب بهتر از درمان است. تغذیة مناسب، ورزش، كاهش فشارهای روحی، پرهیز از به‌كار بردن مواد آرایشی ناسالم، استفاده از كرم‌های تقویتی، مرطوب‌كننده و ضدآفتاب مخصوص ناحیة دور چشم، به چشم داشتن عینك آفتابی در خارج از منزل، و به‌طوركلی رعایت نكاتی كه روند پیری پوست را به تأخیر می‌اندازد توصیه می‌شود. اگر از پوست به‌خوبی مراقبت شود، بروز این مشكل به‌مراتب كمتر است. در افرادی كه در اثر ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای نظیر كم‌خونی و اختلال عملكرد تیروئید مشكلی به‌وجود آمده، درمان یا كنترل بیماری می‌تواند كمك‌كننده باشد.

به متقاضیان این جراحی چه توصیه‌ای می‌كنید؟

مشاوره قبل از عمل از نظر من اهمیت بسیاری دارد. انتظارات فرد متقاضی از جراحی باید قبل از عمل تعیین شود. بهتر است پزشك روند جراحی را برای او كاملاً توضیح دهد و توصیه كند با افرادی كه قبلاً جراحی را تجربه كرده‌اند گفت‌وگو كند و ترس‌ها و نگرانی‌هایش را با آنها در میان بگذارد. من مجموعة‌ كاملی از عكس‌های همة بیمارانم، قبل و بعد از جراحی، تهیه كرده‌ام و در صورت تمایل متقاضیان در جلسة مشاوره به آنها نشان می‌دهم تا قبل از عمل، انتظارشان از پایان جراحی كاملاً مشخص شود و با دید واقع‌بینانه‌تری به‌سراغ آن بروند. گفتگو : دكتر شیرین میرزازاده